Koronavirüs tablosu her gün ilgili ülkelerin sağlık bakanlıkları tarafından açıklanıyor. Bu açıklamaları size özet olarak her gün sunuyoruz. Risk Corona koronavirüs ile ilgili Dünya’dan, Türkiye’den ve KKTC’den gelen verileri her gün derliyor. Peki 1 Nisan 2020 itibarı ile vaka sayıları, iyileşenler, ölümler ne yönde ilerliyor. Koronavirüs hala artış gösteriyor. İtalya ve İspanya’dan sonra Fransa’da da çanlar çalmaya başladı. Ülkeler mücadele için çok yüksek miktarda bütçeler ayırmalarına rağmen bu virüsle mücadele edemiyor. Dünya adeta bir kabus yaşıyor. 1 Nisan’da genelde şakalar yapılmasına alışkındık, fakat bu sene kimsenin şaka yapacak bir motivasyonu kalmadı.

Dünya Koronavirüs Tablosu

Korona virüs haritasına baktığımızda tüm bölgeleri kırmızı olarak görüyoruz. 200’den fazla ülkede vaka görüldü. Son güncellemelere göre Dünya’da onaylanan pozitif covid-19 sayısı 883.225’e ulaştı. Koronavirüs sebebi ile 44.156 kişi hayata veda etti. 185.377 kişi koronavirüs mücadelesini kazandı ve taburcu edildi. Fakat hastalığın tekrar ettiği durumlar görülüyor. Birleşik devletlerde tablo her geçen gün ağırlaşıyor. Yeni vakalar ile birlikte toplam hasta sayısı 189.753’e ulaştı. Bu virüs ile savaşa 2 Trilyon Dolar ayıran devlet hızlı yayılımı durduramıyor. Newyork City’de ölenlerin sayısı 1096 olurken, washington’da 150 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısında ilk sırayı Birleşik Devletler alırken, ölüm sayısında ise İtalya en üst sıradaki yerini koruyor. 105.792 vaka tespit edilen İtalya’da 12.428 kişi hayatını kaybetti. Yaşlı nüfusun çoğunlukta olduğu italyada ölüm oranlarıda yüksek seyrediyor. İtalya’da şu ana kadar 15 bin 729 kişinin iyileştiği açıklandı. İspanya’daki vaka sayıları İtalya’ya yaklaşmak üzere. Vaka sayısı 102 bini geçti. İsoanya’da koronavirüs sebebi ile 9053 kişi hayatını kaybetti. Türkiye bugün virüsle mücadele de güçlük çeken İtalya ve İspanya’ya 2 askeri kargo uçağı ile yardım malzemeleri gönderdi. Çin virüsle mücadeleyi kazanmış görünüyor. Vaka sayısı 82.361 fakat artış oranları çok düşük.

Türkiye’de Koronavirüs Tablosu

Türkiye Koronavirüs ile top yekün mücade ediyor. Vaka sayıları yatay ilerlerken önlemler artırılıyor. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada son yirmi dört saatte tespit edilen pozitif vaka sayısını 2704 olarak açıkladı. 2 bin 704 kişiye koronavirüs tanısı konuldu. Vaka sayısı yeni pozitif tanılar ile birlikte 13 bin 531 olurken can kayıpları da arttı. Son 24 saat içinsw 46 kişi bu virüs nedeni ile yaşama veda etti. Toplam ölenlerin sayısı 214′ yükseldi. Türkiye’de test merkezi sayısı 75’e çıktı. Test sayısı bir gün önceye göre %25 artırıldı.Toplam test sayısı 92 bin 403 olarak açıklandı. Yeni tespit edilen yeni nesil koronavirüs pozitif vakaları ile birlikte toplam vakaların sayısı 13531’e yükseldi.847 hasta Türkiye’de koronavirüs sebebi ile yoğun bakımda yatırılıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta 2. Can Kaybı Bugün Yaşandı

KKTC’de koronavirüs sebebi ile 2. Can Kaybı maalesef bugün yaşandı. Yoğun bakımda tedavi altında olan 83 yaşındaki Alman Turist hayata gözlerini yumdu. İsmi Lieselotte Hosh olarak açıklan Kadın turist 20 Mart 2020’de hastaneye yatırılmış, 24 Mart’ta ise yoğun bakıma alınmıştı.Hayatını kaybeden turistin diyabet ve hipertansiyon hastası olduğu belirtildi. Kuzey Kıbrıs koronavirüs ile mücadele için tüm tedbirleri uygulamaya koydu. Daha ilk günlerden işyerleri kapatılmıştı. Akabinde kısmi sokağa çıkma yasağı getirildi.
Kuzey Kıbrıs’ta 1 Nisan 2020 için sağlık bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. KKTC’de test sayıları artırıldı ve bugün 488 covid-19 testi uygulandı. 7 pozitif vaka tespit edildi. Bu vakaların 3’ü Karpaz’dan, 1 kişi Alsancak’tan, 2 kişi Lefkoşa’dan ve 1 Kişi Girne’dendir. Toplam vaka sayısı 77’ye yükseldi. 29 kişi taburcu edilmişti. 46 kişi tedavi altında bulunuyor. 2 Hasta maalesef yoğun bakımda.

Reklamlar