Kuzey Kıbrıs’ta Son gelen açıklamalarda yeni vakalar tespit edildiği belirtildi. Başbakanlık kriz merkezi tarafından paylaşılan verilere göre son 24 saatte 74 corona virüs testi yapıldı. Bulgulara göre 5 yeni covid-19 taşıyan kişi tespit edildi. Son 24 saatte iyileşip taburcu olan hasta yok. Yeni nesil corona virüsü taşıyan üç hasta yoğun bakımda tedavi altında. Ölümle sonuçlanan bir vaka tespit edilmedi. Yeni gelen verilerle birlikte KKTC’de bugüne kadar 1177 test yapıldı. Şimdiye kadar toplam pozitif vaka sayısı 69 oldu. Bugüne dek sadece 73 yaşında bir Alman Turist yaşamını kaybetti. 39 hastanın tedavisine devam ediliyor. Şimdiye kadar 29 hasta iyileşti ve taburcu edildi. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’a yurtdışından gelen bazı kişiler karantina süresi kapsamında gözlem altında tutuluyordu. Bu kişilerin toplam sayısı 897 olarak açıklandı.

Kuzey Kıbrıs’ta Alınan Tedbirler

Kuzey Kıbrıs’ta ilk vakanın görülmesinin ardından öncelikle okullar, etüd merkezleri ve üniversiteler kapatılmıştı. Belirli ülkelerden uçuşlar ve girişler durduruldu. Akabinde market, eczane benzinlik gibi öncelikli sektörler dışındaki işyerleri kapatıldı. Sağlık çalışanları, polis, itfaiye, belediyeler ve sivil havacılık gibi daireler dışındaki devlet daireleri de kapatıldı. Tüm sınırlar kapatıldı. Kuzey Kıbrıs’a şu an sadece KKTC vatandaşı olan kişiler, eşleri ve çocukları giriş yapabiliyor. Giriş yapan kişiler 14 gün gözlem altında karantinada tutuluyor. Üniversitelerin 2019-2020 Bahar dönemini uzaktan eğitim ile devam ettireceği açıklandı. Kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Elzem sektörlerde çalışanlar dışındaki bireyler market, eczane, banka ve devlet daireleri dışındaki yerlere izinsiz gidemiyor. Yarından itibaren akşam saat 21:00’dan sabah 06:00’a kadar tam sokağa çıkma yasağı uygulaması getirildi.

Ekonomik Tedbirler

KKTC Bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Ersin Tatar bir takım tedbirler açıkladı. Başka bütçe ödeneklerinden yapılacak tasarruflarla covid-19 ile mücadele için 30 Milyon TL’lik kaynak sunulacak. 5 Bin TL üzeri maaşlardan 3 ay boyunca %25 kesinti yapılacak. En yüksek memur maaşı millet vekilleri dahil 8500 TL’yi geçmeyecek. Reel sektörü desteklemek için ayrılan bütçe toplamda 750 Milyon TL olacak. Faaliyet durduran işletmelere işletmelerin devamı ve istihdam sürekliliği şartıyla İstihdamı Destekleme Fonundan çalışan başına 1500 liralık maaş desteği sağlanacak

Reklamlar