Koronavirüsü vaka sayıları Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de artmaya devam ediyor. Kendimiz ve sevdiklerimizi korumak için yapmamız gereken en önemli şeylerden biri Sağlık Bakanlığı’mızın da söylediği gibi bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olacaktır. Sağlığımıza her zaman olduğundan daha çok önem göstermemiz gerekiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için en can alıcı nokta dengeli beslenmek ve bağışıklığımızı artıracak besinler tercih etmektir.

İnsan bağışıklık sistemi hücrelerden, organlardan, proteinlerden ve dokulardan oluşmaktadır. Vücudun bu bileşenleri bağışıklık sisteminin unsurlarını temsil eder. Bu sistem hastalık yapan virüsler, enfeksiyonlar, bakteriler ve bizi hasta eden patojenlerle savaşır. Bağışıklık sistemi vücudun tüm unsurları ile birlikte çalıştığı için sadece beslenme yeterli değildir. Tüm sağlık tavsiyelerine ve hijyene önem vermeliyiz.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için;

 Sigara kullanmamalıyız.
 Düzenli bir şekilde spor yani egzersiz yapmalıyız.
 Kilomuzu kontrol etmemiz ve sağlıklı bir kiloya sahip olmamız gerekir
 Fazla alkolden kaçınmalıyız
 Uygu düzeni önemlidir, yeterince uyumalıyız.
 Stresten uzak durmalıyız
 Doğru yöntemlerle ellerimizi sık sık yıkamalıyız
 Ağız temizliğine ve hijyenenine önem göstermeliyiz.
 Dengeli bir diyet yapmak bağışıklık sistemini güçlü tutacaktır.

Güçlü bir Bağışıklık Sistemi için Neler Tüketmeliyiz

Uzman tavsiyelerine göre antioksidan özelliği olan Yaban Mersini bağışıklık sistemimiz için oldukça önemlidir. Bitter çikolatalar teobromin içerir ve bu madde antioksidan özelliği taşır. Fakat şekersiz bitter çikolota tercih edilmeli ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin ile antioksidan etkiye sahiptir. Zerdeçalın etkisini artırmak için zeytinyağı ve karabiber kullanımı önemlidir. Brokoli tüketmek faydalıdır. Çünkü brokoli hem c vitamini içerir, hem de sülforafan içerdiği için antioksidandır. Normal patates değil tatlı patatesler tüketin. Ispanak C vitamini, E vitamini ve antioksidanlar içerir. Zencefil tüketmek bağışıklık sistemimize destek verir. Kahve ve siyah çay yerine daha az kafein içeren yeşil çay tercih ediniz. Düzenli kefir içmekte vücudun bakterilerle savaşmasına, enflasmasyonu azaltmasına ve antioksidan aktivitelerinin çoğaltılmasına katkı sağlar. Badem ve Ay Çekirdeği zengin bir şekilde E vitamini içerir. Kırmızı dolmalık biber, Portakal ve asitli meyveler tüketmemiz gereken diğer besinler arasındadır.

Reklamlar