Yeni rakamlar ile birlikte koronavirüs vakalarının sayısı 500000’i geçti. 24 bin’den fazla insan bu virüs sebebiyle hayatını kaybetti. ABD’de vaka sayıları çok hızlı ilerleyerek Çin’i geçti. ABD’de tüm eyaletlere sıçrayan koronavirüs 85 bin 911 kişiye bulaştı. Ölüm sayılarının artmasından endişe ediliyor. İtalya’daki vaka sayıları Çin’e çok yaklaştı. 80 Binin üzerinde pozitif vaka tespit edildi. Ölüm sayısında italya başı çekiyor. 8215’ten fazla kişi hayatını kaybetti. Türkiye’deki gelişmeler tüm halk tarafından dikkatlice takip ediliyor.

Türkiye’de Vaka Artışı Devam Ediyor

Türkiye’de yapılan test sayıları artırılması rağmen uzmanlar daha fazla test yapmamız gerektiğini söylüyor. Türkiyede son 24 saatte 7200’den fazla test uygulandı. yapılan testlerden 1196’sında pozitif covid-19 tespit edildi. Bakan Koca 16 kişinin hayatını kaybettiğini üzülerek açıkladı. Türkiye’de koronavirüsü sebebi ile yaşanan can kayıpları maalesef 75’e yükseldi. Toplam vaka sayısı ise ciddi bir artış göstererek 3629’a yükseldi. 60 yaş üzerindeki iki erkek hastanın iyileşip taburcu edildiği de gelen açıklamalar arasındaydı. Halkın bu virüsü ciddiye alması, tedbirleri en üst düzeyde uygulaması tekrar vurgulandı. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı bir çok kesim tarafından konuşulmaya başlandı. Türkiye’de üniversiteler bahar dönemini uzaktan eğitimle tamamlayacak. Diğer okulların tatilide en az 30 Nisan 2020’ye kadar ertelendi. YKS sınavı’nın da erteleneceği bildirildi.

Kıbrıs’ta Yeni Vakalar Gelmeye Devam Ediyor

Kuzey Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’ndan dün 2 ayrı basın açıklaması geldi. Kuzey Kıbrıs sağlık Bakanı Ali Pilli ilk açıklamasın 9 yeni vaka tespit edildiğini ve toplam pozitif vaka sayısının 56’ya yükseldiğini söylemişti. Geç saatlerde gelen ikinci açıklamada ise 25 testin daha sonuçlandığı ve toplam sayının 57 olduğu bildirildi. Peki Kuzey Kıbrıs koronavirüsün genel tablosu ne durumda. Şimdiye dek toplamda 645 test yapıldı. Bu testlerin 57 tanesi pozitif olarak saptandı ve kayıtlara geçti. Vakaların demografik yapısına bakacak olursak 25 Hastanın KKTC vatandaşı, 31 hastanın Alman vatandaş, bir de Türkmenistan vatandaşı olduğu görülüyor. 31 Alman hastanın 29 tanesi taburcu edildi. Dün bildirdiğimiz gibi 2 Alman hastanın durumu ağırlaştı ve solunum cihazına bağlandı.25 Kuzey Kıbrıs vatandaşı, 2 Alman Vatandaşı ve 1 Türkmenistan vatanşı olmak üzere 28 hastanın tedavisi sürüyor. Kuzey Kıbrıs’ta ayrıca 3 köyde giriş ve çıkışlar denetim altına alındı. Bu köyler Dipkarpaz, Sipahi ve Yenierenköy olarak duyuruldu.

Sayın okurlar Evinizde kalın, kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayın.

Reklamlar