24 Mart 2020 itibarı ile koranavirüsü sayıları;

Koronavirüsü ilerleyişini sürdürürken can kayıpları gelmeye devam ediyor.  Tüm Dünya’da resmi rakamlara göre covid-19 bulaşan hasta sayısı 395.647’yi geçti. Bu vakalardan 17.241 kişi yaşamını kaybetti. En çok ölüm  6077 ile İtalya’da gerçekleşti. Bugüne kadar 103.317 kişi tedavi olup covid-19’u yendi. Çin’de 60 Bin kişiden fazla iyileşen oldu. Can kayıbı sayılarında İtalya’yı Çin, ispanya ve İran takip ediyor. Tabiki bir noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bu sayılar Dünya’da açıklanan resmi rakamlar. Peki açıklanmayanlar. Pakistan gibi bir çok ülkede yeteri kadar test yapılmıyor yada gerçek rakamlar saklanıyor.

Türkiye’de Son Durum

Türkiye’de geçtiğimiz 24 saatte 3672 kişiye covid-19 testi yapıldı. Bunlardan 293 kişinin testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalar ile birlikte Türkiye toplam hasta sayısı 1529’a yükseldi. Dün gerçekleşen 7 can kaybı ile birlikte toplam ölenlerin sayısı 37’ye çıktı. Sağlık Bakanı Koca test sayılarının artırılacağını açıkladı. Türkiye’de şu an iyileş hastaların olduğu biliniyor fakat resmi kurumlarca bu konuda bir rakam açıklaması yapılmadı. Pandemi ilan edilen bu hastalıkta iyileşenlerin olması çok önemli. Çünkü hastalığın hızlı yayılması İtalya’da olduğu gibi çok güçlü sağlık sistemlerini bile çökertebilir. Bu hastalığa bir çok insanın yakalanması doğaldır. Fakat herkes aynı anda yakalanırsa tedavi oranları düşecek, can kayıpları artacaktır. Bu nedenle tedavi edilen ve taburcu edilen hasta sayıları büyük önem arz etmektedir. Hastalığın hızlı yayılmaması için herkesin evde kalması, ailesini ve sevdiklerini riske atmaması gerekiyor. Yaşam Eve Sığar.

Kıbrıs’ta Koronovirüsü ile İlgili Son Durum

Kuzey Kıbrısta Son 24 saat içerisinde 1 vaka tespit edildi. KKTC aldığı önlemler ile Virüsü yavaşlatmayı başardı. Şimdiye kadar tespit edilen vakalardan 29’u iyileşti ve sadece 11 vaka kaldı. Güney Kıbrıs’ta ise 116 vaka tespit edildi. Şimdiye kadar 8 kişi iyileşti ve 1 kişi yaşamını kaybetti. Yani toplamda Adada şu ana kadar pozitif tespit edlen covid-19 sayısı 156’dır.

Reklamlar