Son günlerde başka bir şey konuşmaz olduk. Çünkü Corona Virüs hayatımızı, yaşam şeklimizi, ekonomimizi alt üst etti. Tüm Dünya Corona Virüs ile mücadele ederken ekonomiler durma noktasına geldi. Gıda sektörü dışındaki işletmeler per perişan durumda. Peki corona virüs ne durumda? Test sayıları, vaka sayıları, yeni açıklamalar ve can kayıpları

Dünya’da Corona Virüs Vakaları Artıyor

Dünya’da tespit edilen, testi pozitif çıkan corona virüs vaka sayısı 491.623’e çıktı. Evet virüs 500000 bin kişiye yaklaştı. Virüsü taşıyan kişiler ortalama 2,5 kişiye bulaştırıyor. Yayılma hızı engellenemiyor. Covid-19’un sebep olduğu can kayıpları 22.169’a yükseldi. Bu rakamlar son açıklamalar doğrultusunda ortaya çıkmıştır yani artış devam ediyor. 118 bin’den fazla kişi corona virüs ile mücadeleyi kazandı. İtalya’da sağlık sistemi çökmüş durumda. Ülkede vaka sayısı 75000 kişiye ulaştı. Her gün italyan hastanelerinden gelen iç acıtıcı videolar görüyoruz. İtalya’da virüs nedeniyle şimdiye kadar 7500’ün üzerinde can kaybı yaşandı. İspanyada ise can kayıpları 4 bini geçti. İran, Fransa, Almanya, İngiltere vaka artışlarının hızla devam ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de Koronavirüsü ile İlgili Son Durum

Her gün T.C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamalarını bekler olduk. Açıklama yapılırken herkes vaka sayılarının ve ölümlerin az olması için dua ediyor. Sağlık bakanı kimi zaman twitter’dan, kimi zamansa kamera karşısında açıklama yapıyor. Peki 26 Mart 2020 itibari ile rakamlar neyi gösteriyor. Türkiye’de son 24 saat için 15 Corona Virüs hastası daha hayatını kaybetti ve toplam can kaybı sayısı 59 oldu. Günlük yapılan test sayıları artırıldı ve geçtiğimiz 24 saatte 5.035 test sonuçlandırıldı. Yapılan bu testlerin 561’i pozitif corona olarak tespit edildi. Türkiye sınırlarındaki toplam covid-19 vaka sayısı 2.433 olarak belirtildi. Rakamlar bu işi ciddiye almamız gerektiğini ve tedbirleri artırmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Evinde Kal Türkiye.

Kuzey Kıbrıs’ta Yeni Vakalar Görülmeye Devam Ediyor

KKTC Sağlık Bakanı Sayın Ali Pilli açıklamalarında 9 yeni pozitif corona vakası tespit edildiğini duyurdu. Toplam corona virüs vakalarının sayısı KKTC’de 56’ya yükseldi. Kuzey Kıbrıs’ta can kayıbı olmaması sevindirici ama iki Alman turistin durumunun kötüleştiği ve solunum cihazına bağlandığı biliniyor. Dün Kuzey Kıbrıs’ta Karantina altındaki bir otelin çalışanları ve kamu görevlilerinden oluşan 100 kişiye test yapılmış ve resmi olmayan rakamlara göre 37 pozitif covid-19 vakası tespit edilmişti. Bu rakamlar Kuzey Kıbrıs’ta infiale yol açtı. Bakan Pilli akşam saatlerinde yaptığı açıklamada kesin sonuçlar olmadığını ve ilgili kişilerde alınan örneklerin gönderildiğini, test sonuçlarının gece yarısı çıkacağını belirtti. Geç saatlerde gelen açıklamayla ilgili çalışanların tüm testlerinin negatif çıktığı açıklandı.

Reklamlar