Koronavirüsü ülkemizde ve Dünya’da artarak devam ediyor. Ülkeler hızla yayılan virüs karşısında çok ciddi önlemler alıyor. Virüs sağlığı etkilediği gibi ekonomileri de etkiliyor. Vaka sayıları her gün artıyor. Her geçen gün yeni bir ülkede vaka sayısında patlama yaşanıyor. ABD, italya ve ispanya virüsle mücadele de zorlanıyor. Dünya 2. Dünya savaşından sonraki en zor günlerini yaşıyor. Hiç kimse bu türbülansı beklemiyordu. Koronavirüsü ile ilgili mücadele için çok büyük bütçeler ABD de vaka satısı Çin’in iki katına çıktı.

Türkiye’de Koronavirüsü İstatistikleri

Türkiye’de alınan tüm önlemlere rağmen pozitif vaka sayıları artıyor. En son açıklama 31 Mart 2020’de yine sağlık Bakanından geldi. Son 24 saate yapılan testlerden 2704’ü pozitif çıktı. Son 24 saatte yapılan koronavirüsü testi sayısı 15422 olarak belirtildi.  Yeni vakalar ile birlikte toplam pozitif covid-19 hasta sayısı 13.531’e çıktı. Pozitif Covid-19 virüsü olan 46 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar 92.403 test uygulandı. Vefat eden kişi sayısı 214’e yükseldi. Türkiye’de yoğun bakımda 847 hasta bulunuyor. Bugün itibari ile entuba hastalarının toplam sayısı ise 622. 243 hasta iyileşip taburcu edildi. Vakaların daha fazla artmaması için halkın duyurulara ve önlemlere uyması çok önemli.

KKTC’de Son Durum

Kuzey Kıbrıs’ta vaka artışları yatay olarak seyrediyor. Dün yeni tedbirler açıklanmıştı. En göze çarpan tedbir akşam 21:00’dan sabah 06:00’a kadar tam sokağa çıkma yasağı uygulaması oldu. Kuzey Kıbrıs’ta halkın büyük bölümü uyarılara uysada bir takım kendini bilmezler gezmeye devam ediyor. Son 24 saatte KKTC’de 85 test uygulandı. Uygulanan bu testlerden 1 pozitif vaka tespit edildi. Pozitif vakaların toplam sayısı 1 yeni vaka ile birlikte 70’e yükseldi. Bugüne kadar KKTC’de sadece bir kişi koronavirüsü yüzünden hayatını kaybetti. 29 Hasta iyileşti ve taburcu oldu. KKTC vatandaşı ve diğer ülke vatandaşlarından oluşan 40 kişi halen hastanede tedavi görmekte. Korona virüsü taşıyanları tespit etmek için bugüne kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1262 test uygulandı. 3 kişi yoğun bakımda tedavi görüyor. Kuzey Kıbrıs’ta pozitif vakaların yakın çevrelerine yapılan testler devam ediyor. Belli bölgeler hala karantina altında. Gün aşırı yeni ekonomik tedbirler açıklanıyor. Güney Kıbrıs’ta tablo daha ağır. Dün yapılan açıklamalarda 16 yeni vaka tespit edildiği ve toplam vaka sayısının artarak 230’a yükseldiği açıklandı. Şimdiye kadar 7 kişi hayatını kaybetti.

 

 

Reklamlar